Offline nahrávky

Vzhledem ke koronakrizi jsme se rozhodli zkusit, podobně jako ostatní, také vyrobit offline sborové nahrávky. Pro první pokusy jsme vybrali skladbu „Nunc dimittis“ ze sbírky Zpěvy z Taizé.

Budete potřebovat sluchátka a mobilní telefon, ve kterém je třeba vykonat určité přípravné práce (další výklad směřuje k uživatelům telefonů se systémem Android, ti, kteří používají Apple, si budou muset poradit jinak, pardon). Nainstalujte si do telefonu aplikaci „Background Video Recorder“, která umožňuje nahrávat videa i tehdy, když je na displeji telefonu zobrazena jiná aplikace. Otevřete si tuto stránku (https://jakoubek.ymca-jh.cz/offrec) v mobilním telefonu a aplikaci „Background Video Recorder“ nainstalujte klepnutím na tento odkaz:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.camera.secretvideorecorder

Po instalaci aplikaci otevřete a v pravém horním rohu ťukněte na symbol ozubeného kola. V nastaveních zvolte „Přední kamera“. Pak se vraťte na základní obrazovku a zaškrtněte „Show Preview“. Nahrávání spusťte klepnutím na symbol „Play“ a ověřte, že probíhá, zkuste si i přepnout mezi aplikacemi a zkontrolujte, že máte na displeji stále malé okno s náhledem toho, co se nahrává. Pak můžete „Background Video Recorder“ zavřít a ukončit.

Vše je potřeba zazpívat co nejpřesněji jak intonačně, tak zejména rytmicky. Kvůli synchronizaci nahrávek jednotlivých hlasů budeme zpívat podle aplikace ChorusPlay. Jak se ChorusPlay používá se dozvíte odtud:
https://jakoubek.ymca-jh.cz/chorusplay
Pro ty, kteří nemají telefon s Androidem, jsou k dispozici videa exportovaná z ChorusPlay.

Všechny podklady najdete níže:

Koncert 2Text-obdobíLiturgické obdobíNotyChorusPlayMP3ChoraliaNahrávka

Aby vše proběhlo bez zbytečných zmatků a co nejrychleji, jsou podklady připravené přesně tak, jak je nazpíváme, tedy v pořadí:
– bas
– bas+tenor
– bas+tenor+alt
– 3x po sobě bas+tenor+alt+soprán

Nyní tedy jak nahrávku pořídit:
– sluchátka připojte jedním koncem do telefonu a druhým do Vašich uší (všechny konce sluchátek jsou tzv. mechanicky kódovány – konce, které patří do uší, do konektoru v telefonu nedostanete)
– spusťte aplikaci ChorusPlay nebo YouTube a připravte si ke spuštění podklady podle Vašeho hlasu
– spusťte aplikaci „Background Video Recorder“ a v ní spusťte nahrávání pomocí přední kamery – pokud máte z předchozího kroku vše správně nastaveno, zobrazí se Vám malé okno s náhledem, v němž byste se měl vidět
– stoupněte si před barevně neutrální pozadí (optimálně bílá zeď)
– telefon držte a video natáčejte v orientaci na výšku, tzv. „na tatranku“
– v ChorusPlay nebo na YouTube spusťte přehrávání a odzpívejte Váš part
– po dozpívání se přepněte do „Background Video Recorder“ a vypněte nahrávání

Vytvořenou nahrávku nahrajte na svůj Google Disk a nastavte sdílení tak, abych si ji mohl stáhnout – tohle bude ještě kámen úrazu, ono se řekne „zazpíváme si něco sborově offline“…

Další detaily sem dopíše Jarda 🙂

Comments are closed.